12 Kurt

Recep Duran

    

        

12 Kurt

    Darende'ye pekmez almaya giden Rüstem Beştepe, yolunu çeviren 12 kurttan kurtulma olayından bahsedeceğim bu yazımızda.   

   Olay, Kahramanmaraş iline bağlı Elbistan ilçesinin Karahöyük köyü ile, Malatya iline bağlı Darende ilçesinin Yeniköy köyü yazısı Aslantaş mevkii arasında yaşanır.  

   Yıl 1940. Mevsim kışın ortası, Ocak ayının sonu. Kurtların kızan olduğu dönem. Karahüyük köyünden Rüstem Beştepe, Darende'den pekmez getirip satarak para kazanmaya karar verir.  

     Hazırladığı hurcun (büyük heybe) iki teneke bir gözüne, iki teneke de diğer gözüne koyup yüklediği eşeğine binerek yola çıkar. O yıllar kar çok yağardı. Zaten kışın da ortası, Zemheri yerini Zemheti'ye bıraktığı gün

Bilindiği gibi, Yeniköy köyünün  iki km. doğu tarafında taştan yapılmış, Hititler dönemine ait olduğu  bilinen iki adet tarihi aslan heykeli var. “Halen de mevcut. Bu heykeller Malatya müzesine götürülmek istendi. Yeniköy köyü halkının ayaklanması üzerine yerinde bırakıldı”. Yol da oradan geçmektedir. Rüstem Efendi, tam oraya vardığında 12 adet kurt ile karşılaşır.

   Kendisinden fazla eşeğine talip olan kurtlar kuyruklarını sallayarak yaklaşma hareketi yaparlar. İçini, “eşekten sonra beni de parçalarlar” korkusu sarar. Kurtlar  ayaklarıyla tabanı kazıp karı savurma hareketi yaptıklarını gördükçe, Rüstem Efendi, Azrail'in de sanki kolunu tutmuş sanmasıyla ölüm-kalım anı geçirmektedir. “Ya Rabb!; Şu belâyı atlatırsam, bir fakire dolgun bir sadaka vermeyi, bir gün de senin rızan için oruç tutmayı vaat ediyorum” diye içinden adak geçirir.

   Olacak ya, kurtların, atlar gibi eşinmeleri anında, eşek ürkme hareketi yapar. O anda, tenekeler bir birine değmesiyle çıkan sesten son derece ürken kurtlar kaçmaya, kendini toplayıp moral bulan Rüstem Efendi de elindeki değnekle tenekelere vurmaya başlar. Teneke sesinin yükselmesi karşısında kaçmayı hızlandıran kurtlar Hezenli Dağı'na doğru kaçıp kaybolurlar. Ölüm kalım savaşını bedavadan kazanan Rüstem Beştepe'nin bu serancamı halen yeri ve söz başı geldikçe, Karahüyük köyü ve havalisinde konuşulup gülüşülür. Ruhu şâd  olsun.

   Kaynak;  olayı merhum Rüstem Beştepe'den bizzat dinleyen Elbistan esnafından Kuzey Mobilya sahip ve kurucusu Recep Duran.

   Not; insanız, “Ben böyle bir durum ile karşılaşmam” diyeni düşünmek bile yanlış olur. Gençlerimiz başta, herkesin, herkesimin hafızalarında tutmaları açısından faydalı olur kanaatıyla durumu kitabıma almış bulunuyorum.