İki Hafıza Bir Kur'an Hatmi

 

 

    

        

 İki Hafıza Bir Kur'an Hatmi

İlginç bir Kur'an hatminden bahsetmek istiyorum. Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçe merkezi ile Akbayır kasabası (TİL köyü) arasında yaşanan olay şöyle seyreder:
Yıl 1996. Akbayır, Hafız'ı eksik olmayan yerlerdendir. Elbistan Köprübaşı Mahallesi Gariplik semtinde bir merhum için Kur'an hatmi yapılacaktır. Bu hatim'e Akbayır'dan Hafız Emin Bostan ile Hafız Ahmet Hafızoğlu (Yaman) da davet edilmişlerdir.
Bilindiği gibi, Kur 'an-ı Kerim 6666 ayetten oluşmaktadır. Bu itibarla beş altı hafız, 6-7 de yüzüne okuyanla bu hizmet ancak gerçekleştirilir. Hemen uygulanan hatimlerde kural budur, Elbistan ve havalisinde.
Bu duygu ve düşünce ile Akbayır'dan Emin ve Ahmet hafız hatim yapılacak eve gelirler. Ev sahibince buyur edildikten sonra; “Diğer arkadaşlar demek ki daha gelmemişler. Tabiî gelmek üzeredirler.” Deyip zamanı değerlendirme açısından; hiçbir şey konuşmadan hemen hatime başlarlar. Tabiî saatler ilerler, başka gelen yok. Bir defa başlamış oldular. “Ata binmesi bir ayıp, inmesi iki ayıp” felsefesinin ister istemez içine düşmüşlerdir. Böylece; kurtuluş yok, yukarıda sözü geçen kurula göre; ortalama 14 kişinin yükü iki hafızın omuzuna yüklenir. Dedik ya, zaten kurtuluş da yok. İster istemez bu yükü taşıyan Emin ve Ahmet Hafız bitkin halde, akşama doğru eve dönerler. Bir hafta çene yorgunluklarını atamadıklarını bizzat ifade ederler ve bazı konularda da yeri gelince örnek verip gülüşürler.
Not: işin enteresanlığı dolayısı ile durumu kitabıma taşımış bulunuyorum.
Kaynak: Emekli imam Hafız Mevlüt Hafızoğlu “Yaman”