Bayram emminin Misafirliği

 

 

    

        

 Bayram emminin Misafirliği

Yıl 1955'ler. İlginç misafirlik olayı, Kahramanmaraş ili Afşin ilçesi Kuşkayası köyünde yaşanır.
Güldürücü hareket ve davranışları ile tanınan ve Çoban Bayram namı ile anılan Bayram Çoban, kısa süreli misafirlik için komşusu Ahmet Efendinin evine gelir. Bir de bakar ki, kapı açık, kimsecikler yok. Kendi evi gibi girip, salona oturur.
Az sonra evin sahibesi Ayşe hanım gelir. “Aman!., Bayram amca, kuru yere mi oturdun?” deyip, hemen içerden kilim ve minder getirmeye gider. O gelinceye kadar, Çoban Bayram akabinde su dolu kovayı oturduğu yere döküp çamurun içine oturur. Sergi getiren Ayşe Hanım bir de ne görsün çamurun içinde oturuyor “Amca, neden böyle yaptın? Sana sergi getiriyordum, üstelik bu çamur nerden oldu?” demesi üzerine, Çoban Bayram :
“Kızım, sen; (Niçin kuru yere oturdun? Dedin. Ben de; demek ki Ayşe hanım, benim yaş yere oturmamı istiyormuş dedim ve şu kovadaki suyu döküp yaş olan yere oturdum” cevabını verir.Kadıncağız, hiç yere suçlanır.
Bu da, Anadolu'nun Yeşilçam oyuncusu değil mi? Okulunda okusaydı, bu günkü film artistlerinden, tiyatro oyuncularından geri mi kalırdı ? diye düşünüyorum.
Kaynak; Elbistan'ın Balıkçıl köyünden Resul Arkalı.

Çoban Bayram'ın Diğer Bir Anısı
Yıl 1952. Olay, Adana belediyesi parkında yaşanır. Yukarıdaki fıkranın aktörü Çoban Bayram traktör almaya gitmiştir. Parkta oturan herkesin elinde bir gazete görür. 'Benim okur yazar olmadığımı kim bilecek' deyip kendisi de bir gazete alır. Güya okumaktadır. Çay getiren garson; “Amca, amca, gazeteyi ters tutuyorsun” demesi üzerine, “Yavrum, düz tutarsam tez biter, ters tutarsam geç biter zaman iyi geçer” cevabını verir.
Kaynak, yukarıdaki fıkranın kaynağı Resul Arkalı.