Kangal Köpeğini Boğan Adam!..

 

    

        

 Kangal Köpeğini Boğan Adam!..


Enteresan olay; Kayseri-Pınarbaşı İlçesine bağlı Kırkpınar Köyü ile Sivas-Gürün ilçesine bağlı Celikanyurt köyü arasında yaşanır.
Yıl 1963. Mevsim Yaz. Celikanyurt köyü gençlerinden Ökkeş Yanık 16-17 yaşlarında, cevval, atik, atak bir delikanlı. İHRAMCIZÂDE Hacı İsmail Toprak'ın da en genç müridi (şimdi İskenderun'da oturmaktadır.).
Bir işi için gittiği Kırkpınar köyü arazisinden geçmekte olan Ökkeş, bir koyun sürüsünün içinden fırlayan kangal köpeğinin üzerine doğru hızla gelmeye başladığını görür. Çobanın azarlaması, “oşt, oşt” demesi para etmez. Orta gövdeli bir eşekten farklı. Boğazı da toklu olan köpekten kurtulamayacağını anlayan Ökkeş, derhal ceketini çıkartıp eline dolamasıyla kucaklaşması da bir olur. Olacak ya; eli köpeğin boğazına girer. Öteki eliyle de nefes borusunu sıkmaya başlar. Artık iş işten geçmiştir. Adeta; bir ölüm kalım savaşı başlamıştır. Ökkeş'i; köpeğin boğazını var hızı ile sıkması zafere ulaştırır. Köpek yere serilmiştir. O zamana kadar Çerkez olan çoban da boğuşmanın son raundunda gelir. Bir de ne görsün, vaki kurt boğması yanında, sürüye yaklaşan 5 kişiyi de ısırıp yaralayan köpeğini yere serilmiş halde görür. Boğazı öyle sıkılmış ki, artık ölümün eşiğine gelmiştir. Çerkez derhal harekete geçip boğazını sıvazlamaya başlar. Başına su döker. Derken krizden döner, döndürür. Öylece köpeğin kendine gelmesini sağlayan çoban;
“-Vallahil azîm; ben yılların çobanıyım; köpeği boğan insanı yeni gördüm. Üstelik bu köpek gördüğü kurdu hep yakalayıp boğmuştur. Bu köpeğin sayesinde bu havalide kurt görülmemektedir. Diğer sürü çobanları da iyi bilir. Ayrıca, sürü yakınından geçen beş de (5) insan yaraladı. Az önce de dediğim gibi, köpeği boğan insanı yeni görüyorum. Hayret doğrusu. Sen bu gücü nerden alıyorsun?” der.
Bunun üzerine Ökkeş Yanık şu cevabı verir ;
-O senin veya ağayın köpeği. Ben Ökkeş Yanık ise, Sivas'tan İHRAMCIZÂDE Hacı İsmail Toprak Hazretlerinin kurt köpeğiyim. Elbette benim onu boğmam lâzım. Siz boşa hayret ediyorsunuz” der.
Bu konuşma bitene kadar ve çobanın da uğraşı sonucu kendine gelip ayağa kalkan Kangal köpeği meydandan iki-sıfır mağlup olarak ve de sendeleyerek ayrılır.
İlginçliği dolayısı ile durumu kitabıma taşımış bulunuyorum.
Kaynak ; Bir usta tiyatrocu gibi bana anlatırken, bir boksörün maçını sahadan izleyen ve yerinden kalkıp kalkıp oturan izleyici gibi dinledim. Benimle birlikte Çağlayan Mobilya ve Sarrafiye sahibi Hasan, oğulları Cahit ve Hilmi Gökduman da dinlediler.