Geline Yapılan Büyü

 

    

        

Geline Yapılan Büyü

Yıl 1958. Yer Gaziantep. Naci Şen, Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi Tonbak köyünden olup Elbistan'da uzun yıllar görev yapmış ve emekli olmuş bir öğretmendir. Gaziantepli olması dolayısıyla eşi Rüveyde hanım memleketine naklen gitmiştir. Bu olay Gaziantep'teki evinde geçer.
Rüveyde Hanım dertlilerin dertleriyle dertlenenlerden. Komşusunda bir geline büyü yapılmıştır. Gelin, erim erim erimektedir. Bunun çaresini araştırıp soruşturan Rüveyde Hanımefendi, bir telepati uzmanı bulup evine çağırır.
Uzman; “11 yaşlarında bir kız çocuğu gerek” der. Çocuk hazır. Yere konan bir tas suyun üstüne eğilen kız çocuğunun başına bir çarşaf örtülür. Uzman okuyup elindeki çubuğu su konulan tasa vurarak; “Şem'un, Dauş, Tatauş gelsin” der. Çocuk geldiklerini söyler. Bu arada odadaki cemaatten birisinin eline sigara veren uzman, onun da ruhunu tasın içine yansıtır.“Bak bakalım, suyun içinde başka kim var?” diye sorar. “Elinde sigara olan birisi var” deyince uygulamaya başlar.
Uzman; “Sünnî misiniz, süflî misiniz? diye sor bakalım” der. Süflî olduklarını söylemesi üzerine; “Siz gidiniz, Sünnîleriniz gelsin” der. Bu talimat üzerine aynı ismi taşıyan 3 sünnî gelir.
Uzman; “Sor bakalım, falan geline büyü yapılmış mı? Yapıldıysa muska nerede?” Alınan cevap; büyünün yapıldığı, muskanın da komşunun evi önündeki taşın altında olduğu şeklindedir. Bunun üzerine; “O muskayı yakınız” talimatı verir. “Bu emir de yerine getirildi” bilgisinin edinilmesi üzerine uygulama sona erer. Odada, birlikte oturdukları 4-5 kişi ile birlikte kalkarlar. Kız çocuğunun göstereceği evin önüne varırlar. Kazma ile kaldırılan taşın altındaki yakılan muskanın külü ile karşılaşırlar. Hasta 15-20 gün içinde eski sağlığına kavuşur.
Not:Psikologlar bunu nasıl değerlendirirler acaba? Bu da merak konusu.
Kaynak; o gün, okul arkadaşı Şahin Şen'in misafiri olan ve de durumu baştan sona izleyen, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi Kızılcaoba Mahallesi, Yeni Cami civarı Şardağı Sok. oturur emekli öğretmen İhsan Güler.