Namaz Kılmaya
Teşvik

    

        

Namaz Kılmaya
Teşvik


M.Ali Dinç'in, Berber Memed'e, namaz kılmasını teşvik için; deriden mamül mest ve de lâstikten mamül ayakkabı hediye etmesi olayından bahsedeceğim bu bölümde.
Yıl 1959'lar. Olay; Malatya'nın Darende ilcesine bağlı eski adı Şabik, bir sonraki adı Sakızlı, şimdiki adı Karaoğuz köyü ile Afyon ili arasında yaşanır.
Berber Mehmet namı ile anılan Mehmet İlhan, komşusu Mehmet Ali Dinç ile, kitap satıp para kazanmak için Afyon'a gitmişlerdir. Her iki arkadaş ayrı ayrı yerde kalmaktadırlar. Ancak araları yakın. Mehmet Ali, Berber memedin alaca beynamaz olmasından biraz huzursuz olur. Bunun sürekli namaz kılmasına bir formül düşünür. Bulunduğu cemaatın, son derece güldürücü konuşması ile stres attıran Berber Memed'e; bir mest ve bir de ayakkabı lastiği hediye eder. O da; “ maaiftihar kabul “ der. Zaten arkadaştırlar.
Memedali sabah namazı gelir; “Berbeeer!.., haydı camiye gidelim”, “Tamam, gidelim.” Ertesi sabah olur; Memedali yine gelir; “Berbeeer!.. haydı camiye gidelim” O da; “geliyorum, bekle” cevabını verir. Bu teranenin böyle devam etmesi sürer.
Gün güne, ay aylara eklenir. Berber bir gün vitesten atar; “Memed Ali kardaş; al şu mest ve lastiğini, sağol. Memnun ve razıyım. Ben böyle baskı altında ibadete gelemem. Beni serbest bırak. İbadetimi Allah ile baş başa yapayım” der. O da; “Koyma su ile değirmen dönmez” diyen atalar boşa mı demiş? Ben de bu işi oluruna bıraktım. Allah hidayet ede, Allah işini rast getire” deyip, berberi bir daha evinden çağırmaz. Ruhu ve ruhları şâd olsun.
Kaynak:Aynı köyden olup Elbistan'da esnaf Ramazan Eser - Faruk Gürbüz