Bal Dürümü

 

    

        

 Bal Dürümü


Bir gencin, nişanlısına ikram etmek için götürdüğü bal dürümü olayından bahsetmek istiyorum bu fıkramda.
İlginç olay, Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesi Akveren köyünde yaşanır. Yıl 1940.
1200 civarında hafız yetiştirdiği bilinen ulemadan Bekir Güler Hoca ve Hatice Güler ailesinin oğlu Recep, baba mesleği hafızlığı da tamamlaması ile evlenme çağına gelmiş, talip oldukları aynı köyden Bayram-Ayşe (Eşe) Dal ailesinin kızı Melek ile nişanlanmıştır.
Mevsim kış. “Dört atanın hakkı bir” felsefesinden yola çıkarak, kayınvalide, kayınbaba, dolayısı ile de nişanlısı Melek'i akşam ziyarete giden Recep, ikram etmek için annesinin hazırladığı iki adet bal dürümünü şalvar ile gömlek arası koynuna koyup ziyareti gerçekleştirir.
O devirde, bırak kaloriferi, evlerde soba dahi yok. En ekonomik ısınma aracı ise kürsüdür. “Buyur” edilir. Sohbet derinleşir. Ancak, bu sırada ilginç bir durum yaşanır. Kürsünün sıcaklığı ile vücudun sıcaklığından koynundaki bal dürümü eriyip şalvarın içine akmaya başlar. Dizine doğru da indiğini anlayan recep, ne yapacağının şaşkınlığı içindeyken, Bayram Efendi, “Benim uykum geldi” deyip kalkar. Odasına doğru yöneldiği anda Recep de bunu fırsat bilip, kayınpederini uğurluyormuş gibi o da kalkar ve dışkapıya doğru yönelir. Biraz gecikirse bal dizinden aşağı inip çorabı da geçerek halının üstüne dökülecek ki, durum daha da kötü bir manzara sergileyecek. Kapıyı açması ile dışarı çıkması bir olur. Eşe Hanım; “Oğlum nereye gidiyorsun. Aha ben de odama geçiyorum. Siz Melek ile baş başa sohbet edin” der. Ne mümkün. Bal ile banyo yapmışa dönen ve acele gidip çamaşır değişip banyo yapması gereken Recep, arkasına bakmadan yola koyulur. Eşe Hanım; “Bu ne hal; acaba bir hata mı ettik?..." diye sıkıntılanır.
Ertesi gün, olayın hiç de korktukları gibi olmayıp, Recep Efendi'nin bal dürümlerinin azizliğine uğradığını anlayıp hem güler hem de rahatlarlar.
İlginç durum o yıllardan beri anılar içine girer, yeri geldikçe söz edilip gülüşülür.
Ruhu ve ruhları şâd olsun.
Kaynak: Eğitimci, araştırmacı yazar Arif Bilgin