Elbistan'da Tura Oyunu

 

    

        

 Elbistan'da Tura Oyunu
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinin eski düğünlerinin gece şenliğinde, bazen yanan ateşin etrafına halaka olarak bazen de meydanda normal davetlilerin heyecanla izledikleri Sinsin oyunu ve odalarda da Tura oyunu, bilhassa 1960'dan önceki yıllar, âdeta gelenek halindeydi.
Anlatacağım Tura oyunu; 1947'de Hacı Mustafa Efendi'nin oğlu (Bu dönem Elbistan Belediye Başkanı Abdullah Paksoy'un babası) Hasan Paksoy'un düğününde yaşanır.
Türkveren köyünden davetli, İbrahim Edizer'in, tura oyununda; “Meydana çıkanları kırıp geçiriyor” yaygarasını duyan, bu oyunda da uzman olduğu bilinen Kasap Cuma namı ile anılan Cuma Poyraz gelerek sahaya çıkar.
Her ikisi de bu oyunun ustasıdır. İkisi de babayiğit mi babayiğit. Turayı vurdukça (Tura, kamçı uzunluğunda sert bir cisim) sırtlarında iz bırakan oyun kızıştıkça kızışır. 20 dakika süren oyunun arasına giren Pınarbaşı Mahallesi'nden Muhacir Hanifi namı ile anılan Hanifi Eren, Hint Horozları gibi birbirini hırpalayan yiğitleri; "Yeter artık" diyerek aralamak zorunda kalır.
Her ikisinin de sırtlarındaki Turanın bıraktığı morartı izleri 10-15 günde ancak silinir.
Bu durum halen yeri ve zamanı geldikçe söz edilip gülüşülür, konuşulur. Ruhları şâd olsun.
Kaynak, ilgilisi Cuma Poyraz'dan bizzat dinledim.