Av Niyetine Cırrık Kuşu

Mustafa Doğan

    

        

Av Niyetine Cırrık Kuşu

İlginç, cırrık kuşu avlanma olayı, 1960'lı yıllarda, Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesine bağlı Güblüce köyünün Belendibi mevkiindeki Emir Şaban'a (Öztürk) ait tarlada yaşanır.
Emir Şaban, oğlu Mehmet Öztürk ve Ufo Ali namı ile anılan aynı zamanda damadı olan Ali Özdemir'le birlikte ekin (buğday) biçmektedirler.
Olacak ya, profesyonel avcı gibi önünden kalkan bir cırrık kuşunu, Ufo Ali elindeki kalıç'ı (orak da denir) atması ile boynuna isabet edip yere düşürür. Baş ve döşündeki işaretlerden erkek bir cırrık olduğu anlaşılır (serçeden iri bir kuş).
Eti yenir yenmez lafı açılır. Emir Şaban; damadı Ufo Ali'ye; “Sen bunu av niyetine mi vurup düşürdün?” diye sorar. Ufo Ali; “Baba, bu benim eşime dolanmadı. Anama, bacıma (kız kardeşi) dolanmadı. Elbette av niyetine atıp düşürdüm" der. Av niyetine atmasaydı eti yenmezdi fetvası vereceği anlaşılan Emir Şaban; kalıçla, cırrık kuşunu havada vurup düşürme kahramanlığını (!) elde eden damadına; “Öyleyse yiyebilirsiniz” der. Haydi gülmeyiniz, haydi bir anlık da olsa stres atmayınız.
Kaynak; Berber Mustafa Doğan, eski muhtar Yusuf Boynueğri.
Not; Elindeki Cırrık Kuşu erkek. Ufo Ali'nin yukarıdaki ifadesine göre; av niyeti dışında, bu kuş, bir de namusuna dolansa öldürebilirmiş anlamı çıkmaktadır. İşte Avrupalı ile Türk insanının izzeti nefs derecesi… Avrupalıya özenerek, zinayı suç olmaktan çıkartanların kulakları çınlasın.