Banka Veznedarı ile Döney İbrahim

    

        

Banka Veznedarı ile Döney İbrahim

Banka Veznedarı'nın yanlışlıkla fazla para verdiği Döney İbrahim'in örnek davranışı olayından bahsetmek istiyorum:
Hadise; Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesine bağlı Tepebaşı (Kastal) köyü ile Emlâk Bankası Elbistan Şubesi arasında yaşanır.
Yıl 1983. Mevsim sonbahar. Döney İbrahim namı ile anılan İbrahim ÖZCAN, yurt dışına göndereceği torununun cebine 50 adet 500 (beş yüzlük) yol harçlığı koyar. Ancak cebini kabartır diye 1000'liğe ( binlik) çevirmek, yani tümletmek ister.
Esnaftan Abdurrahman (Hoca)-Ali İhsan YÜCEL kardeşlere gelir. Durumu anlatır. Kasada yok ama, yardımcı olmak isterler. Oğlu Fatih'i önüne katar.”Emlâk bankasına götür, veznedar bey gerekeni yapar” der, derler. Rehber Fatih, talimatı yerine getirir. O fasıl bitmiştir.
Mesai bitip hesap kapatılırken, veznedarın karşısına büyük bir açık çıkar. Durum vahim. Müdür; ”Mes'ul sensin” der. Veznedar dürüst adam. Eşten, dosttan borç alarak bu açığı hemen kapatır. Ertesi gün Yücel kardeşlere; “O adamı tanıyor musunuz? diye soran veznedara; tanımadıklarını, sadece yardımcı olmak istediklerinisöylerler.
Birkaç gün sonra bu ihtiyar, Yücel kardeşlere selam verip geçer. O, Döney İbrahim'dir. Fatih tanır; “Baba, para bozduran aha şu adam idi” der. Hemen çağırıp “bir çay iç” denir. O da kabul eder. “O gün veznedar açık vermiş, sana fazla para vermiş mi?” diye sorar. O da; ”Evet, bir kat fazla vermiş. Durumu eve varınca anladım” der. "Onu iade et” diyen Ali İhsan'a; “ Yooook. Bu o kadar basit iş değil. Bu yüklü bir para. Mendile sardım, sandığa koydum.Veznedarı alıp akşam evime gelirsiniz. Yemeğimi yersiniz. Ondan sonra size teslim ederim” der. Bu nazik davete icabet ederek gidip yemeğini yer, parayı da alıp dönerken, veznedarın ikram etmek istediği parayı avucunu açtırmadan; ”Onu cebine koy, sen memursun. Aldığın aylık ne ki?” diyerek ikramı reddeder.
Kaynak; ilgili esnaf Abdurrahman YÜCEL ve Ali İhsan YÜCEL'den bizzat dinledim. Gençlerimiz başta tüm insanlık ibret alır kanısıyla durumu kitabıma taşımış bulunuyorum.
Dipnot: İbrahim ÖZCAN'daki şu samimiyete bakınız. Şu engin gönüle bakınız. Hem bugünün birkaç milyarı olan parayı iade ediyor, dostluk kurmak ve de pekiştirmek için bir de ziyafet çekiyor. Türk çocuklarını, Türk gençliğini okutup yetiştirenler şapkalarını önlerine koyup düşünmelidirler. Örneğin; Döney İbrahim de insan, hazinemizi; bankacılık formülü ile, öte yandan devlet ihalelerinde özel anlaşmalar formülü ile soyanlar da insan(!).
Her gün aralarında olduğumuz halk diyor ki; ”Şu bir gerçek ki, vicdanı, merhameti olmayan insan ile koyun sürüsüne, tusa tusa (gizlene gizlene) takip edip saldıran kurt (canavar) arasında bir fark yoktur bizce. 36 milyar dolar gibi yüklü bir para hortumlayarak T.C. ekonomisini son derece sarsan bu hırsızlardan faizi ile birlikte bu günkü hükümetin (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümeti.) (Yıl: 2003) bu parayı tahsil etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Aksi halde, giden iktidarı, biz bu millet nasıl dışladık ise ilk seçimde de bu hükümeti dışlarız” diye apaçık ihtar ediyor, tepkilerini böyle sert bir şekilde dile getiriyorlar. Arz olunur.