Bekir Böke ile
Çöpçükara Güreşi

    

        

Bekir Böke ile
Çöpçükara GüreşiYıl 1968'ler. Kahramanmaraş merkeze bağlı Köseli Köyünden Mustafa pehlivan o yöre düğün güreşlerinde başa güreşmekte ve sık sık da şalvarı almaktadır.
Böylece adı çevrede çok konuşulmaya başlamıştır. Buna karşılık eşantiyon olsa gerek, günün Kahramanmaraş belediye başkanı işçi olarak çöpçü kadrosuna alır. Bunun üzerine Mustafa pehlivanın adı Çöpçükara kalır. Köseli ve çevre köyler ve K.Maraş merkeze bağlı diğer köy ve kasabalarda başpehlivanlığı devam eder.
Bu tarihlerde Afşin'e bağlı Kabaağaç köyü Akçırı mezrasından Bekir Böke de kuzey kazalar; Afşin, Elbistan, Göksun, Ekinözü, Nurhak ve çevresine ilaveten Kahramanmaraş'ı da aşarak Türkiye'de adı konuşulmaya başlanır. Bu dönemlerde millî formayı da giyer.
Bu devrede Köseli veya komşu bir köyün düğün güreşinde Çöpçükara ile Bekir Böke güreşecektir. Ancak, Çöpçükara muhatabından 20-25 kg daha ağır. “Yahu, Bekir bu dev adamla nasıl güreşir” diyenler çoğunlukta.
Nihayet güreş başlar. Bekir Böke'nin; “Elbistan çangalı” meşhurdur. Çok muhatabını bu oyunu ile yenmiştir. Öyle ki, Bekir Pehlivan o çangalı taktı mı, evvel Allah yenmeyeceği pehlivan düşünülemez. Bu da o fırtınaya yakalanır, ilk dalışta tuş eder. Sırtını yerden oynatıp yana dönen Çöpçükara, muhatabına doğru bakar. Bir şey demek istediğini anlayınca biraz yaklaştığında; “ Bekir Böke, Bekir Böke, sakın böbürlenme (kibirlenme). Tuş ettiğin Çöpçükara, bir belediye işçisi ve belediye çöpçüsüdür.” demesiyle bir gülme gider, böylece güreş de sona erer.
Kaynak: Kahramanmaraş-İsmailli Köyünden olup Elbistan'da oturan boyacı Ramazan Kaplan.