Büyükyapalak'ta Bir Anı, Bir Hatıra

    

        

Büyükyapalak'ta Bir Anı, Bir Hatıra

Yıl 1986. İlçelerin sık sık sorunlarını mahallinde dinlemekte mahir Kahramanmaraş Valisi Adnan Darendeliler, Elbistan'dan sonra Büyükyapalak Kasabasını da yerinde görüp sorun dinlemektedir.
Büyükyapalak Kayapınar mevkiinin kuzey üst kesiminde bir süre önce artezyen olarak çıkıp bir zaman çay gibi aktıktan sonra kaybolan suyun yeniden bulunması için sondaj makinesi istemek amacıyla, durumun seyrini anlatan belediye başkanı Ramazan Bölükbaşı; “Sayın valim, su, birden portladı” dedi. Durumdan bir şey anlamayan Vali; “Bir daha de bakayım”; “Su birden portladı” Cümlesini tekrarlamasından da bir şey anlamadığını anlamam üzerine, gazeteciliğimizle birlikte il genel meclis üyesi olarak beraberiz. Bu duruma tercümanlık yapmam zarureti doğdu; “Sayın valim, su fışkırdı, artezyen olarak bir süre aktı demek istiyor Ramazan efendi” demem ile durum anlaşıldı. Vali; beraberindeki ilgili uzmanlara “Durumu teknik yönden mahallinde inceleyiniz” talimatı verdi.
Böylesi deyimlerin mahalli olması açısından durumu kitabıma taşımış bulunuyorum. Her ikisi de Hakk'ın rahmetine kavuştu. Ruhları şâd olsun.
İlave kaynak: Aynı anda duruma şahit olan Elbistan Fatih Öğrenci Yurdu Müdürü Ramazan Yanmaz.