Sabrın Zirvesindeki
Abdurrahman Efendi

 

 

    

        

Sabrın Zirvesindeki
Abdurrahman Efendi

Malatya ilinin Darende ilçesi Yenice köyü (şimdi kasaba) Orta Mahalle'de oturan, 1947'de vefat eden Abdurrahman Efendi, köyü başta bölge halkının da son derece saygı duyduğu değerli şahsiyetlerdendir.
Türkiye gazetesince yayınlanan Evliyalar Ansiklopedisinin 4.cildinin son sayfalarında, uzun uzun kerametlerinden bahsedilen büyük evliyaullah'tan (K.Maraş'ta medfun) Hacı Muhammed Efendinin yakın akrabası Abdurrahman Efendi, imsakta kalkar. Köyün Şuğul (şimdi köy) obası en üst başından başlar: “HAKKA!..” diye diye 4 km. uzunlukta sıra sıra dizilen ve de 500 haneden oluşan evlerin çoğunun kapısına elindeki sopa ile vurup “namaza kalkınız” diye seslenirdi. “Bizi kan uykudan uyandırıyor” diyerek Abdurrahman Hoca'nın bu durumundan hiçbir şikâyet eden de olmaz idi. Yenice'de dünyaya gelen erkek çocuklardan büyük bir çoğunluğuna “Abdurrahman” adının verilmesi de O'na duyulan saygının en bariz (açık) örneğidir.
Bir kız, bir erkek çocuk babası olan Abdurrahman Hoca'nın oğlu Mehmet 20 yaşında. Gece kalp krizi veya beyin kanamasından vefat eder. Ertesi sabah da bayram. Sabrın zirvesindeki Abdurrahman Efendi; “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” der. Ciğer paresi Mehmet'in yorganı üzerine çekip camiye gider. Ezanı okur, sabah namazını, daha sonra da Bayram namazını kıldırır. Dağılmak üzere olan cemaate, ellerini havaya kaldırarak; “Cemaat bir dakika beni dinleyiniz. Bizim Mehmet gece vefat etti. Allah verdi, Allah aldı. Buyurunuz cenaze namazına” der.
Abdurrahman Efendinin bir kızı (Elif) kalmıştır. Olgunluğa bakınız; bir oğlu var, vefat ediyor. “Allah verdi, Allah aldı” deyip ne kadar sabırlı olduğunu örnek olarak sergiliyor. Abdurrahman Efendi'nin kızı merhume Elif hanımdan nesli devam ediyor. Allah rahmet eylesin, ruhları şâd olsun.