Sivas Valisi ile Dirgen Ali Olayı

    

        

Sivas Valisi ile Dirgen Ali Olayı


1950'de, Sivas 13.Tümen Komutanlığında şifreci (telsizci) olarak vatani görevini yapan; Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesi belediye meclis eski üyesi Durdu Güllü'den, Tüm General Cemal Gürsel'in o anda misafiri, 1933'lerin Sivas Valisi iken emekliye ayrılan, adını hatırlayamadığı kişi; “nerelisin?” diye sorar. “Elbistanlıyım” cevabını vermesi üzerine; “-Dirgen Ali'yi tanır mısın?” diye bir soru daha ekler: “-Tanırım, O, Elbistan'a gelince bizde misafir kalır” cevabını verince, vali; “otur bakalım. Onunla ilgili bir anı ve hatıramı anlatayım. O yörenin çocuğu olarak sen de dinle, sayın Cemal Paşa da dinlesin” der.
Yıl 1933. Dirgen Ali (Binboğa), oğlu Fakı ile Gaziantep Cezaevinde hapis yatarlarken, firar ederler. Sivas bölgesine geçtiği izlenimi ağırlıktadır. İçişleri Bakanlığınca; Sivas Valisine “…15 gün içinde; ya ölüsü, ya dirisi… aksi halde görevden alınacaksınız…” emri gelir. Dağda, bayırda, köyde, şehirde çok sıkı aranan Dirgen Ali, gelen emrin 5. günü, Vali konağına (lojmanına) ve de uyumakta olduğu valinin yatak odasına girer. Mavzerin ucunu valinin üzerinde gezdirmeye başlar. Burnuna dokunması ile uyanan ve de şoke olan vali; “..Ne o? Kimsin? Necisin?” der.
Dirgen Ali; “Kalk, otur, sayın Vali” der. Gözünü açar ki, uzun boylu, oldukça heybetli, elinde mavzer, bir kişi. “Ne istiyorsun? Necisin?” der. “Korkma. Seni öldürmeyeceğim. Sakin ol” diyen Dirgen Ali; konuşmasına şöyle devam eder: “…Beş günden beri, çok sıkı aradığın Dirgen Ali benim. Sayın vali, iyi dinle: Size 15 gün mühlet verildiğinin farkındayım. Ben itibar sahibi, hatırı sayılan bir ağayım. Senin müşkül durumda olduğunu da biliyorum. Sen de haklısın. Bu hafta içinde param gelecek. Sana şeref ve namus sözü veriyorum. 10. gün, Elbistan jandarmasına teslim olacağım. 11. Gün size, teslim olduğumu bildiren tel gelecek. Çevreyi fazla rahatsız etme” der.
Vali; “Bu kabul. Sen 2-3 aşama koruma çemberimi nasıl yarıp yatak odama kadar girdin? Şunu anlat” der. Dirgen Ali; “…Dilenci kılığında dış kapınızdan girdim. Sadakadan sonra; “…çok yorgunum, şu bahçenin köşesinde biraz dinleneyim, dedim. Müsaade ettiler. Ertesi sabaha kadar durumu inceledim. O plân dairesinde odanıza girmeyi başardım.” Cevabını verince, “Aşk olsun. Böyle cesur, dürüst ve mert konuşan insandan zarar gelmez dedim” diyen emekli Vali, Dirgen Ali'yi, anlayışla karşılayıp uğurlar. Gerçekten, 10. gün Elbistan Jandarmasına teslim olur. Maraş Valiliğince Sivas valisine; “Aradığınız Ali ve oğlu Fakı Binboğa kendiliğinden teslim olmuştur. Bilginize sunulur” şeklinde tel gelir.
“Akıllı bir kişi, ister ve de kafasına korsa, neler yapabileceğini yansıtması açısından işbu ilginç olayı kitabıma taşımış bulunuyorum.