Elbistan'dan Bir Avuç Toprak

 

    

        

Elbistan'dan Bir Avuç Toprak

Yıl 1895'ler. İstanbul'da, Kadılık imtihanı heyet başkanının sorusu üzerine; “Maraş ilinin Elbistan ilçesi üzerinden bâd-ı saba geçtiği için, o yer ve yörenin çocukları zeki olur. Bu sebepten dolayı her gelen genç, imtihanı kazanır ve kazanacaktır da.” diyen Halil Sırrı Efendi (Yinanç) tevekkeli konuşmamıştır. Bu durum o yıl ve yıllardan beri konuşulmaktadır Elbistan ve yöresinde. Hattâ!., şairinin çokluğu da buna bağlı olsa gerek
Örneğin; 16. yüzyılda yaşayan, hiciv yönünden büyük ün kazanıp edebiyat tarihine geçen Nâbi'den beri, MİHRİBAN şiirinin yazarı en güçlü hiciv şairi Abdurrahim KARAKOÇ Elbistanlıdır. (Daha önce Elbistan'a bağlı Celâ adında köy iken, sonradan ayrılarak Ekinözü adı ile ilçe oldu). Ve yine; Diyanet Başkanlığınca açılan MÜNACAAT şiir yarışmasında birincilik ödülü alan, abisi Bahaettin KARAKOÇ, Edebiyat tarihine geçen DERDİÇOK (Lütfü PİŞKİN), şairler ve sanatçılar DUAYENİ Mahsuni ŞERİF, Ahmet ÇITAK, Kültür Bakanlığı Aile şiir yarışmasında Türkiye 1. Hacı Hasan UĞUR, Afşin'den Kul HAMİT (KOCA), “Daha önce Elbistan'a bağlı nahiye iken, sonradan ilçe olan Afşin nüfusuna kayıtlı Elbistan kökenli Âşık Mahrumi, (Mahsuni ŞERİF' in saz ustası). Birçok şiir yarışmasında birincilik ödülü alan Celâlettin Kurt, Hanifi KARA, Mehmet TAŞ, Ahmet Bulut ve daha birçokları. Bunlar; adı konuşulan Elbistanlı şairlerden bazılarıdır.“Sen şiir yazar mısın?” değil, “Niçin şiir yazmıyorsun?” diye sormak daha uygundur Elbistanlı kişilere.” Dedikten sonra sadede gelelim:
Yıl 2002. Hatay Valisi Zeki ŞANAL'ın kitap ve şiir kitabı okuma tutkusu yoğun. Kısaca okuma ile özdeşleşen Vali; Elbistanlı olduğunu öğrendiği İl M. Eğitim Md.Yrd. Ali Dal ile karşılaştığında; “Elbistan'a gidersen, dönüşte bana oradan bir avuç toprak getir. Karşılaştığım ON (10) Elbistanlı'dan 9'u şair çıktı. Her halde o yerin toprağından ilham kaynıyor. Ben şiiri çok severim. Tabiî ki şairini de” demesi üzerine, Ali DAL; “Sayın Valim, O, onuncu (10.) kişi ile sohbeti biraz daha derinleştirseydiniz, O'nun da şair olduğunu anlardınız” der ve bu espriye gülüşürler.
Çevre, Eğitim, Sağlık, Kültür ve tarihe çok önem verdiğini, dul, düşkün, yetim, öksüz, fakir ve fukaraları gözettiğini, büyüklere saygı, küçüklere sevgi ve şefkat gösterdiğini, cenazelere katılıp, acı paylaşıp taziyede bulunduğunu, bu tutum ve davranışı ile Devlet-Vatandaş bütünleşmesi örneği sergilediğini haricen öğrendiğimiz Vali Zeki ŞANAL'ı, 2003 yılında, Ekinözü (Celâ) İçmecelerimize AİLECE davet ediyoruz, davet ediyorum.
Ekinözü Belediye Başkanı Kemal Eker'in; 100 binleri aşan halkın tespit ve teşhisi sonucu, Şeker hastalığı ile böbrek hastalıkları başta, 12 hastalığı kesin tedavi etmesi dolayısı ile (İLAHİ HASTANE) diye vasıflandırıp ilan ettiği, yurdumuzun Doğu, Güneydoğu ve Güney bölgeleri başta birçok illerden şifa için gelenlere ilaveten, Ortadoğu ülkelerinden de gelen turistlerin akınına uğrayan Celâ İçmecelerinin sezonu 15 Haziran'da başlar, yaklaşık 90 gün devam eder.
Sayın valim; örf ve adetlerimizde davete icabet gerekir. Sizleri davet ediyoruz. Buyurunuz, misafirimiz olunuz. Osmanlı misafirperverliği bu toplumun şiarındandır. Memnun kalacağınızı umarız, umarım.