Fil Değil; Eşek Ordusu

 

    

        

Fil Değil; Eşek Ordusu

Dünyada eşine ender rastlanacağını sandığım, yaşanan ilginç olaydan bahsedeceğiz.
Kahramanmaraş il merkezinde yaşanan komik olay şöyle seyreder: Yıl 1954. Mevsim yaz. Demokrat Parti (DP) ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında Milletvekili seçimi var. Propagandalar başlamıştır. Şimdiki Çocuk Bahçesinin yeri boş olup, İl Seçim Kurulunca miting alanı ilan edilmiştir. Hareket günden güne hızlanmaktadır.
Demokrat Partililerden, biraz da avam bir ekip, kurmaylara haber vermeden, bir toplantı yapıp, bir şeytanlık düşünürler. Amaç; “CHP adaylarının konuşmasını sabote etmek.” Uzun bir fikir alışverişinde bulunurlar. Bu sırada, içlerinden sözde bir akıldane; “Ben bunun çaresini buldum” der ve ekler: “Hemen çoğumuzun birer tane eşeği var. Dişili erkekli yirmi-otuz kadar eşeği getirip miting alanının kıyısına bağlayalım. Ağaç bulamayan da sikke getirip yere çakıp örüklesin. Konuşmacı başlar başlamaz, eşekler anırır. O, o anda susar. Çünkü eşek anırdığı anda bir şey anlaşılmaz. Beklemek zorunda kalır. O anırma bitince konuşmacı yine başlar, arada kancık eşek de birkaç tane olacağı için anırmaları devam eder. Bunlar bu durumda mümkün değil rahat konuşma yapamazlar. Mitingden vaz geçerler” der. Bunu dinleyenler bu fikri benimserler. Miting anı başlar. Polis, Bu eşekleri niye getirdiniz? dediğinde; “Efendim, biz mitingi izleyeceğiz. Uzak yerden geldik. Han parası vermemek için eşeğimizi buraya getirdik. Miting bitince, hemen binip evlerimize gideceğiz” derler. Buna, polis de bir şey diyemez.
Az sonra milletvekili adayı konuşmaya başlar. Olacak ya, bu eşekler sanki sirk eğitimi görmüşler. Anında, o oradan, o oradan anırmaya başlarlar.. Mecburen konuşmacı kesip eşeğin anırmasının bitmesini bekler. Konuşmacı; “Sayın vatandaşlar” demesiyle birkaç eşek birden tekrar anırmaya başlar. Bir türlü m.v. adayı konuşma yapamaz ve mitingden vaz geçerler.
Durumu öğrenen olgun DP kurmayları; “Bu, iyi bir şey olmamış. Ama olmuş bir kere. Bize sorsanız, kesinlikle müsaade etmezdik. Onlar da bizim kardeşlerimiz. Bu, hür demokrasinin gereğidir” deyip bu sabote girişimine tepki gösterirler.
Not; Durumu, ilginçliği dolayısı ile kitabıma taşımış bulunuyorum.
Kaynak, Diğer bir yazımıza daha kaynak olan, Yürükselim Mh.sinden Durdu Paşa namı ile anılan Durdu Mehmet Algın.