İçli Köfte Makinası

 

    

        

İçli Köfte Makinası

Esprili ve de oldukça komik olay; Kahramanmaraş iline bağlı Elbistan ilçe merkezinde yaşanır.
Yıl 1927. Elbistan'a yeni atanan kaymakam Osman Bey, Odacı'ya; “Beni, uzman bir berbere götür” der. O günün birinci sınıf berberi; “Berber Mevlüt” namıyla anılan Mevlüt Kurtuluş'tur.
Tıraş biter.Vakit öğlen. Evden içli köfte gelir. Bir parça yufka ekmek içine iki köfte koyup ikram ettiği kaymakam bey, “Bu nedir?” der. Berber; “Bu bizim milli yemeğimizdir” der. Yediği köftenin lezzeti oldukça hoşuna giden kaymakam; “Çok nefismiş, iki de hanıma götüreyim” der. Mevlüt usta; “Hay hay” deyip bir parça yufka ekmek arasına iki köfte sarıp; “Hanım efendiye ikramımız olsun” der.
İçli köfteyi yiyen hanım efendi; “Bu çok güzel ve nefismiş. Bunun makinesini alalım” der. Berber Mevlüt'e mesaj gider. “Bu makine hemen olmaz. “Beyefendi yarın davetlimiz olun. Makine işini orada konuşuruz” mesajını gönderir. “Davete icabet, hem sünnet, hem de kültür yapımızla özdeşleşmiştir. Bu nazik teklifi kırmayan kaymakam davete gelir.. Sofra kurulur. İçli köfte sinidedir. İki kardeş aile yemek yemeye başlamışlardır., Berber Mevlüt zaten biraz da muzip, elini hanımının sırtına koyar; “Kaymakam bey, kaymakam bey, içli köftenin makinesi işte bu, ancak bu makineyi size veremem, kusura bakmayınız” der ve bir gülme gider. Kaymakamın, komik manzara karşısında biraz mahcup olduğu da her haliyle hissedilir.
Kaynak: O tarihte 7 yaşında olan, büyüklerinden de vâki dinleyen emekli öğretmen Durmuş Özcan.