Böyle Sigara Bırakmak Dostlar Başına

 

    

        

Böyle Sigara Bırakmak Dostlar Başına

İlginç sigara bırakma olayı, Malatya ili Darende ilçesine bağlı Yenice köyü (şimdi kasaba) Aşağı Mahalle'de yaşanır.
Yıl 1968. Günde en az 3 paket KLÜP sigarası içen, kitabın yazarı ben Mehmet Göçer'in kardeşi olan Hüseyin Göçer, bu aşırı sigara tutkusunu yaklaşık 20 yıl sürdürmüştür. İçmemek yegâne arzusu. Fakat, bir türlü nefsini yenemez. Olacak ya, bir gece rüyasında, Darende'de medfun (yatar) Somuncu Baba namı ile anılan Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin 13. göbek torunu, (Hulûsî Efendi) namı ile anılan Osman Hulûsi Ateş gelir. Hüseyin Göçer'in kafasını bir takadan geçirir. Başını aşağı doğru bastıktan sonra; “Bir daha sigara içecek misin? Bunun ne kadar sağlığına zararlı olduğunu bilmiyor musun? “ deyip, aşağı yukarı indirip kaldırmaya ve “Tevbe mi?, tevbe mi?” demeye başlar. Başını indirip kaldırmasını hızlandırması ile boğulmaya başladığı anda bir korku ve telaş içinde uyanır. Bir de bakar ki yatağın içi.
Sabah olur, bu rüyanın etkisinden kurtulamaz. Cebindeki kulüp sigarasını ayağının altına alıp tepeledikten sonra sigarayı bırakır. Bir daha içmez. Böyle sigara bırakmak tüm sigara içen dostlar başına. Âmin.
Bu ilginç olayı, yani rüyayı, merhumun, ben abisi Mehmet Göçer'e bizzat anlattı. Ben de öyle bir zat-ı muhteremin rüyasına girip, kendisine ettirdiği tevbeyi tuttuğu için tebrik ve takdirlerimi ifade ettim. Ruhu şâd olsun.
Not; Tiryaki kardeşlerimiz ve bilhassa yeni sigara içmeye heveslenen gençlerimiz bundan ibret alırlar düşüncesiyle durumu kitabıma taşımış bulunuyorum.