Hakim Yusuf Bey

 

    

        

Hakim Yusuf Bey

İlginç olay, Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesi Sulh Hukuk Mahkemesinde yaşanır. Yıl 1953. Soğuk bir sonbahar günü. Koyunu kayadan uçup ölen Kabaktepe köyünden bir kişi, Çoban Mıstık'ı “yeterli sahabetlik yapmadı” diye dava etmekte ve 65 lira tazminat istemektedir.
Havanın soğuk olması dolayısı ile, üşümesinler diye, hakim, salonda bekleyen tüm vatandaşı duruşma salonuna gelmelerine müsaade eder. Herkes, görülen davaları izlemektedir. Sıra Çoban Mıstık'a gelmiştir. Davacının müdafaası biter. Tazminat talebini yineler. Çoban Mıstık, hiç mi hiç konuşmamaktadır. Masum şekilde duruşu da izleyicilerin dikkatinden kaçmıyor.
Dava, Çoban Mıstık'ın aleyhine seyrettiği nerden bakılsa belli. Hakim; “Gereği düşünüldü” ifadesini kullandığı anda, bilirkişi konusunu hatırlar. Oldukça tecrübeli olan Mübaşir Nuri Efendiye; “Salonumuzdaki şahsiyetlerden iki bilirkişi seç bakalım” der. Nuri efendi, salondakileri şöyle bir gözden geçirir. İncecik köyünden Ömer Yılmaz'a; “Sen gel”, bir de Karahüyük köyünden Çatal Ali'ye işaret ederek, “Sen de gel” der.
Başta koyunculuk olmak üzere, malcılığın hemen çok dallarında bilgi ve tecrübe sahibi olan Ömer Yılmaz'a, yemin verdikten sonra durumu sorar. Küsülüleri barıştırmak, köyler arası ihtilaflarda da adı konuşulan Ömer Yılmaz şöyle der; “Sayın Hakimim, bizim örf ve adetlerimizde, kayadan uçarak ölen, kurt yiyen, alıcı kuş kapan ve benzeri irade dışı ölen hayvanlardan çoban mes'ul değildir.” deyip bilirkişilik görevini tamamlar. Bu anda sinirlenen HÂKİM; “Allah, senin koyunlarını kurt yiye de yanıma gelesin” demesine Ömer Yılmaz; “Koyunumu kurt yerse yanına niye geleceğim?. Diyorum ya, biz öyle durumlarda, çobanı dava etmeyiz ki.” der.
Hakimin, sinirlenerek bağırıp çağırmasından etkilenen Çatal Ali; “Belki çoban ihmallık yapmış olabilir” diye eveleyip gevelemesine salondakilerden de tepki geldiğini görünce, Hakim, Çoban Mıstık'ın beraatına karar verir.
Kaynak, Ömer Yılmaz'dan bizzat dinlemiştim.
Not: İlginçliğine ilaveten, bir şahidin, bir bilirkişinin mahkemede olsun ve benzeri konularda olsun ne kadar önemli olduğu sergileniyor bu olayda. Bu durumdan, herkesin ve herkesimin ibret alırlar ümidi ile olayı kitabıma taşımış bulunuyorum.