“ …85 Ne Demek ? ”

 

 

    

        

“ …85 Ne Demek ? ”

Kahramanmaraş ili, Elbistan ilçesi âlimlerinden Betteş Efendi namı ile anılan Betteş Karcı'nın; “Allah 85, Allah 85” ifadesinin anlamını, yani; ne demek istediğini anlatmaya çalışacağım bu bölümde.
Ulu Camide öğrencisi Mustafa Çoban'a Arapça ders verirken: “Allah 85, Allah 85” ifadelerini sık sık tekrarlar. Mustafa Çoban bunu merak edip sorar: “Hocam, siz bu Allah 85 ifadesini her fırsatta zikrediyorsunuz, bunun anlamı nedir? Ben bunu merak ediyorum, bana açıklar mısınız?” (Mustafa Çoban emekli imam olup Malatya-Yeşilyurt ilçesine yerleşti. Çok zengin bir kütüphaneye sahip.) deyince;
“Oğlum, Cenab-ı Allah, benim birliğimi, varlığımı kabul edip yolumda bulunan kullarımın 85 yaşını idrak edenlerin hesap sormaya haya ederim” buyuruyor. Ben de 85 yaşasam da, bu toleranstan faydalansam demek istiyorum, böylece Allah'a yalvarıyorum” cevabını verir.

Betteş Hoca'dan Bir Anı Daha
Betteş Hoca, baklava tatlısını çok sever idi. Bir gün yine canı baklava isteyince elini kaldırıp; “Alah'ım: şu içinde oturduğumuz binalar baklava kerpicinden yapılsa(!) Her canımız istediğinde kesip kesip yesek” diye espri yapıp cemaati güldürdüğü bilinmekte, söz başı geldiğinde bu anısı hatırlanıp gülüşülmektedir. Ruhları şadolsun.