Türkoğlu Cumhuriyet Savcısı'nın
Sigarayı Bırakması Olayı

 

    

Türkoğlu Cumhuriyet Savcısı'nın
Sigarayı Bırakması Olayı

“Bin dersten bir mûsîbet yeğdir” diye bir ata sözü var. Anlatacağım konu da bunun aynısı diyebiliriz.
Olay, Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesi Çobantepe köyü Esmeler mezrası ile Göllüceminehüyük köyü arasında yaşanır.
Yıl 1989, Temmuz ayının 20'si. Esmeler mezrasından biri Göllüceminehüyük köyünden bir çobanı öldürür. Ölüm sebebinin kesin bilinmesi gerekir. Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Atantürk Uyar otopsiye kumanda etmektedir. Doktor ile Savcılık görevlileri Cesedi yarmış, ciğer rahatça izlenmektedir.
Ciğerin üzerini siyaha meyyal bir perde kaplamıştır. Savcı Uyar bey otopsi yapan doktora sorar;
“ -Bu perde nedir?
Doktor ;
“ -Efendim, bu sigaranın bıraktığı perde, yani kirlilik” Savcı;
“ -Her sigara içenin ciğerinde böyle siyah perde oluşmakta mıdır?”
Doktor;
“ -Evet, her sigara içenin ciğerinde böyle siyah perde oluşur. Mesleğimiz icabı, böylesi olaylarda, o kişinin sigara içip içmediğini, cesedi yarar yarmaz ciğerine bakıp anlarız. O ciğeri avamdan bir kişi görse yine anlar” cevabını verince, savcı elinde içmekte olduğu sigarayı yere atar, cebindeki sigara paketini de yere saçıp tepeledikten sonra; “Hepiniz şahit olun, ben bir daha bu zıkkımı içmeyeceğim” der. Ve bir daha da sigara içmez.
Kaynak ; Türkoğlu ilçesi Hopur köyünden Halil Sarı.
Not; -Sigara tiryakilerine bir ibret olur, Savcı Uyar bey gibi akıllarını başlarına toplayıp, sağlığın düşmanı bu zehir ve zıkkımı içmezler kanaati ile durumu kitabıma taşımış bulunuyorum. Faydalı olabilirsem ne mutlu bana.
Gençler!., Gençler!..; Bilim adamlarının yaptıkları araştırma sonucu Sigaranın insan vücûduna verdiği zarar sayılamayacak kadar çoktur. Bunu, yayınladıkları kitap ve kitapçıklardan anlamaktayız. Üstelik, hergün sigaraya verdiğiniz para, yirmi yıl biriktirilirse büyük bir sermaye olacağı açık. Kısadan bir hesap yapalım, günde bir paket sigara içtiğinizi kabul edelim. Bir yıl 365 gün. En ucuz sigara Maltepe. 04/04/2004 tarihi itibariyle fiyatı bir milyon yüzellibin lira.Yirmi yıl yedibin üçyüz gün olduğuna göre, sekiz milyar üçyüz doksan beşmilyon yapar. İşte sana mütevazi bir daire parası. Bunun kritiğine daha fazla girilmek istenecek olursa, diğer sigara fiyatları ile değerlendirilmesi yeterli.
Sevgili Gençler; Türkoğlu Cumhuriyet Başsavcısı gibi metin ve azimli olunuz. Bu yazımı okur okumaz, elinizde içmekte olduğunuz sigara ile cebinizdeki sigarayı yere atıp tepeleyiniz. Sigara içmiyorsanız sakın ola imrenmeyesiniz, heveslenmeyesiniz.
Şunu açıkça ifade etmek isterim ki; sigara bağımlılığından kendinizi kurtarmazsanız, bir gün gelecek; “ ben, Mehmet Göçer'in yazdığı Un Sandığı 2. cilt kitabında bunun ne kadar zararlı olduğunu okumuştum. Ama, maalesef aldırış etmedim, şimdi bu amansız hastalığa yakalandım” diyecek ve de “Ah!.., vah!.'ı” peşine ekleyeceksiniz ama, iş işten geçmiş olacaktır. Temennimiz bu duruma düşmemenizdir. Bu sayfada karikatürüze edilen bir bayanın resmi de sizlere en açık ve canlı ibret levhasıdır. Bizden hatırlatmak.

Elbistanın Sesi Yayınları
- 2 -

GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan