İki Cep Dolusu Ceviz İçi

 

    

İki Cep Dolusu Ceviz İçi
İlginç olay, Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesine bağlı Soysallı köyü ile Kabaktepe köyü arasında yaşanır. (Bu köyler, sonradan ilçe olan Ekinözü'ne bağlandı)
Yıl 1960 'lar. Soysallı köyünden Bayram Şahin Kabaktepe köyü Orta oymak mezrasından evli. “Dört atanın hakkı bir ” çerçevesinde kayınbaba ve kayınvalidesini ziyarete gitmiştir. O, ziyaretini sürdüredursun.
Soysallı'dan Bekir Kılıç'ın eşi Fadime Hanım da sözü geçen obada, sofrası açık, o yörenin ağası (Bebek Ağa) namı ile anılan Süleyman Kılıç ile evli, kızı Ayşe Hanım ve torunlarını ziyarete gider. Bayram Şahin'in de teyzesidir. İkisi de Soysallı' ya döneceklerdir. Ayşe Hanım; ”Eve varınca torunlarına verirsin ” diye, annesinin ceketinin iki cebini de ceviz içi doldurur.
At hazır. Fadime Hanım atlı, yeğeni Bayram yaya, yolculuk başlar. At, öyle ahım şahım yüksek boylu değil. Oldukça zeki olan Bayram, afv buyrulsun tilki gibi de kurnaz. Tilkinin tavuğa göz diktiği gibi, teyzesinin cebindeki ceviz içine göz diker. Aşırmanın formülünü de seçer. İniş yokuş fark etmez, vay mı ki at başını aşağı indirip yukarı kaldıra, Bayram koşar; “aman teyze aman, dikkat et düşersin” deyip ata sarılır, gûya atın yıkılmasını önlemiş oluyor (!). O anda cebine elini daldırıp bir avuç ceviz içi alır. At önde, kendisi arkada yürüdüğü için yediğini görmesi mümkün değil. Hele de inişlerde, vaymı ki atın ayağı bir taşa dokunup tökezir gibi ede; “aman aman, düşersin teyze ” deyip, sözde düşmesini önlemektedir. Bayram, bu tempo içinde Soysallıya varıncaya kadar, her iki cebindeki ceviz içini âfiyetle bitirir.
Eve teyzesi ile birlikte giren Bayram Şahin, Bekir emmiye selam verip oturduktan sonra; teyzesi Fadime Hanım' ın elini öper, başlar yalvarmaya; “Teyze, hakkını helâl et.” “helâl olsun yavrum, ne hakkım olacak?” diyen teyzesinin eline tekrar sarılır;”hakkını helal et” demesini yalvarırcasına 4-5 defa tekrarladıktan sonra, döner Bekir Emmiye ; “ Fadime teyzem bana hakkını helâl etti, sen de şahit ol” deyip, o da; “şahidim” dedikten sonra ayrılır. Az sonra, (Halen, Elbistan'da Süper Kılıç Market'in sahibi olan Bünyamin ve Kâzım Kılıç kardeşler olmak üzere) tüm torunları başına toplanıp; “Babanne, babenne!.. bize ne getirdin?” diye sorarlar. O da ; “Gelin yavrularım, size halanız ceviz içi gönderdi” deyip elini cebine sokar, bir de ne görsün, iki cebi de boşalmış.”Vaay! yaramaz, iki cebimi de boşaltıp yemiş.” deyince, kocası Bekir Efendi devreye girer; “Hey budala, Bayramın nasıl mukallit, nasıl zeki olduğunu bilmiyor musun? Hiç mi dikkat etmedin? döne döne hakkını helâl et dedi. Sen de helâl olsun dedin. Üstelik beni de şahit gösterdi. Şer'an hiçbir hak iddia edemezsin” der.
Bu durum, o yıllardan beri o yörede halen konuşulup gülüşülmekte, yeri ve zamanı geldikçe örnek verilmektedir. Bebek Ağa da bu enteresan durumu öğrenince kahkahalarla gülmüş; “Amma iyi etmiş, âferin Bayram'a. Bu mugallitliği ile bizi iyice güldürdü.” demekten kendisini alamaz.
Yaşayanlara uzun ömür, vefat edenlere Allah'tan rahmet dilerim.
Not; Bayram Şahin, iki cep dolusu ceviz içini helâl ettirmek için dakikalarca teyzesinin elini öpüp yalvarmıştır. İşte bu kişi ve bu kişiler Anadolu insanının bozulmayan Türklerinden sadece birisi. Bu üstelik, tahsil yönünden ilkokul mezunu. Peki, Türkiye hazinesini, çeşitli formül ve taktiklerle soyup 34 milyar dolar zarar açanlar ise üniversite mezunu, sözde büyük başlar. Ben demek isterim ki, bu sahtekârları yetiştiren öğretim üyeleri, yanlarına çağırıp “Ulan biz sizi, hırsız ve hortum'cu olunuz diye mi yetiştirdik? Tuu yüzünüze” diyerek bir ders vermiyorlar mı acaba? Bu ne biçim eğitim? Bu ne biçim insan yetiştirme? Bunlara, hiç mi helâl, haram ve kul hakkı konusunda ders verilmemiş?”demekten kendimi alamıyorum.

Elbistanın Sesi Yayınları
- 2 -

GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan