Bir Hatır ve Haber Sorma Olayı

 

 

    


Bir Hatır ve Haber Sorma Olayı

İlginç durum, 1948'de, Darende'nin Yenice köyünün, Tapkır Dağı koyu, Memmedağa'nın (Mehmet Yücel) yaylası Ağpınar'da yaşanır.
Yenice köyü (şimdi kasaba) Yukarıöteçe obasından gözü pek ve haksızlığa tahammül edememesinden dolayı “Deli Hacı” lakabı takılan (Hacı Erden) oldukça zekidir. Memmedağa'nın oğlu Rüştağa namı ile anılan Rüştü Yücel'in kızı Zeynep hanımla evlidir.
Mevsim kışın ortaları, kar diz boyu. Deli Hacı, kayınbabasının yaylası Ağpınar'da oturan çiftçileri ziyarete gider. Dürüstlükte bozulmamış Türklerden 20 civarında ağanın çiftçisi var. Hep birlikte hoş geldine gelirler. Başlarlar; “Eeee, Hacaa, ne var ne yok? daha nasılsın, iyi misin?” Hacı Efendi; “iyilik, güzellik. Siz nasılsınız iyimisiniz? Ben de iyiyim, rahatım” cevabını verir. 20 soruya 20 cevap, bu tur 3 defa tekrarlanınca 60 defa soru cevap aynı… Deli Hacı'nın sabrı taşar. “…Vallaha da iyiyim, Billaha da iyiyim, Tillaha da iyiyim… Yeter, Allah aşkına. Hiç mi bir başka laf ve sözünüz yok? ” deyip hatır sorma faslını noktalar.
Halen, söz başı ve yeri geldiğinde bu durum bu gün olmuş gibi konuşulur, temsil verilip gülüşülür. Ruhları şâd olsun.
O yaylada yaşayan kardeşlerimizin bir kısmı Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesi Evcihüyük köyüne, bir kısmı da halk dilinde Göycören diye bilinen Gökçek köyüne göç etmişlerdir. Evlatlarından Avukat, öğretmen ve daha bir çok dalda fakülte bitirenler var ve halen de okumaya devam edenler çok. “Çağa göre evlat yetiştirmek bizim boynumuzun borcu” diyenlere de bizzat şahit oldum. Ve bu duyguyu azimle sürdürmektedirler

Elbistanın Sesi Yayınları
- 2 -

GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan