Çay Tiryakisinin
Avrat Boşaması Olayı

 

 

    


Çay Tiryakisinin
Avrat Boşaması Olayı


Malatya ili Darende ilçesi Şuğul köyünden “Apoğ'un oğlu Mameda” namı ile anılan merhum Mehmet Berçin ile sohbet ederken dinlediğim olay şöyle seyreder:
Yıl 1990. Kahramanmaraş Kurtuluş Savaşı'na 120 atlı ile (250 atlı diyenler de var) katılan Yeniceli Memmed Ağa'nın (Mehmet Yücel) cephede yaveridir. Oğlu Nuri Ağanın şehit düşmesi ve naşını ağaya gösterişini de genişçe anlattı. Bu konuyu kitabıma koyamazsam, 3. cilt kitabıma koymayı düşünüyorum),
Bu fasıl bitti. Konu çayın özelliğine, (iyi demlenmesine) geçildi. Derken, iyi demlenmesi faslından sonra şöyle dedi:
“Çayı demliğe atar atmaz az bir su ile yıkayın. Kaynar su döküldükten sonra tam yarım saat kapağını kaldırmayın. Bu şekilde demlenirse, gül reyhası gibi reyha hissedersin.” diye bana öğütte bulundu.
Bu öğütten sonra, “Mehmet Göçer, iyi dinle, sana yaşanan bir çay fıkrası anlatayım; olay Sivas'ta yaşanır. Adını adresini almadığım ancak güvenilir bir dostumdan dinlediğim bu olay şöyle yaşanır:”
“Adam iyi çay tiryakisidir. Dem'in yarım saat kapağının kaldırılmaması hastasıdır. Ne var ki, hanımı da; “demlenen çay, yüzüne çıktı mı? Çıkmadı mı?” diye kapağı kaldırma hastasıdır. Her çay pişirmede demliğin kapağını birkaç defa kaldırır. Kocası “Bunu yapma” der, fakat vaki tembihine rağmen bir türlü sözünü dinlemez, dinletemez. Zıtlaşma zirveye çıkar. Nihayet, kocası mahkemeye boşanma davası açar”
“İlginç bir dava. Hakim de şaşkınlığını gizleyemez. Duruşma başlar. Davacı dilekçede de belirttiği gibi, eşinin, demlediği çaydanlığın kapağını yarım saat açmaması gerekirken birkaç defa kaldırdığından çayın tadının kaçtığını, bu huyundan da bir türlü vaz geçmediğini, onun için boşamak istediğini ifade eder.”
“Tuhaf bir olay. Hakim duruşmaya ara verir. O zaman seyyar gaz ocağı var idi. Mübaşire talimat verir. “İki bilirkişi çağır” der. Gelen bilirkişilere hakim; “Öteki odaya geçecek, bir çay demleyecek, yarım saat bekleyecek, demliğin kapağını birkaç defa kaldıracaksınız. Ancak kaç defa kaldırdığınızı unutmayacaksınız. Az sonra bilirkişi olarak sizi dinleyeceğim” der. Gereken yapılır. Ara verilen duruşmaya başlanır. Pişirilen çaydan, davacıya bir bardak verilir. Bir yudum alır. Bir yudum daha, yüzünü ekşitir; “Hakim Bey, bu demliğin kapağı üç defa kaldırılmış” der. Hem bilirkişi, hem şahit olan, hem de yemin verdirilen bu kişilere hakim sorar; “Evet, Hakim Bey, gerçekten demliğin kapağını biz üç defa kaldırıp çayın, suyun yüzüne çıkıp çıkmadığına baktık.” derler. “Gerçekten, demli çaya duyarlı ve hassasmış.” cevabını vermeleri üzerine hakim, hakikaten çay bağımlısı olan davacıyı haklı bulur. Elde ettiği bilgi ve bu belgeye dayanarak boşanmasına karar verir.” şeklinde anlattı. Ruhu şâd olsun.

Elbistanın Sesi Yayınları
- 2 -

GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan