“Ya Ücretini Al, Ya da Emekli Ol!..”

 

    

           “Ya Ücretini Al, Ya da Emekli Ol!..”

Yukarıdaki cümle ve ifadeler Ağrı eski Valisi merhum Adnan Darendeliler'e ait.
İlginç ve de ibret alınacak olay; 1970'li yıllarda Ağrı ilinde meydana gelen depremden sonra yaşanır.
İlin Valisi Adnan Darendeliler. İl Ziraat Müdürü de Elbistanlı Hüseyin Olgun. Milli Eğitim, Sağlık ve Ziraat Müdürlerinden oluşan depremzedelere yardım toplama komisyonu, diğer deyimle kriz masası kurulur. Komisyonun başkanı ise Hüseyin Olgun. (Bu kişi aynı ilde 17 yıl görev yapmıştır.)
Yoğun şekilde çalışırlar. Toplanan aynî ve nakdî yardımlarla depremzedelerin yaraları imkânlar ölçüsünde sarılır. Komisyon üyelerinin yoğun çalışmalarını yakından izleyen Vali, sembolik bir ücret ödenmesine talimat verir. Üyelere 60'ar bin, başkana da 70 bin TL. tahakkuk ettirilir. Diğerleri tahakkuk formunu imzalayıp ücretlerini alırlar. Hüseyin Olgun'a gelince; “ 70 bin lira devletime yük olur. Ben, devletimin memuruyum. Depremzedelere hizmet bizim görevimiz” deyip 70 bin TL. ücreti reddeder.
Durum valiye aksettirilir. Makama çağrılır. Vali, “Bu ücreti almazsan emekliliğini iste” der. Olgun, derhal emeklilik dilekçesini verip Elbistan'a hareket eder. Aradan yıllar geçer. Yıl 1985. Vali Adnan Darendeliler, Kahramanmaraş'a atanır. Elbistan gezisinde Hüseyin Olgun'u evinde ziyaret etti. Etti diyorum; o anda, hem gazeteci kimliğim ve hem de il genel meclisi üyesi olarak ben de beraberindeyim. Kahve pişip gelinceye ve içilinceye kadar valinin şöyle konuşmasına şahit olduk; “Hüseyin, sen haklıymışsın. Özür diliyorum. O ücreti alan sağlık müdürünün oğlu balkondan düşüp öldü. Milli eğitim Müdürü eşinden ayrılıp yuvası dağıldı. Ben bu gelişmeleri buna bağladım. İçimdeki hissi böyle değerlendiriyorum. Manevi yönden darbe yediler kabul ediyorum. İstiyorsan görevine geri dön. Ankara nezdinde yardımcı olacağım” teklifinde bulundu. Hüseyin olgun teklifi kabul etmedi. Hatırı kırk yıl unutulmayacak kahvenin içilmesini müteakip müsaade isteyip ayrıldık.
Sayın okurlarım; 23/8/1957 yılından beri yaşadığım Elbistan'da böyle yüksek meziyetli çok insanla karşılaştım. Yukarıdaki olayın muhatabı olan Hüseyin Olgun bu toplumun yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden biri. Bu vesile ile, merhum olan her iki zatımuhteremi rahmetle anıyor, ruhları şâd olsun diyorum.
Kaynak; olayın bir bölümüne bizzat şahit olduğumu arzettim. Esas olayın temelini kendisinden bizzat dinleyen Kızılcaoba Mahallesinden olup Adana'da oturan meslektaşı Emekli Ziraat Teknikeri Ali Bayazıtoğlu bana bizzat anlattı.
Not; bir tarafta, amca-dayı, yeğen teşvik ve destekleriyle banka hortumlayanlar, rakı masalarında pazarlık yaparak müteahhit ve ihale formülüyle hazinemizden trilyonlar, hatta katrilyonlar hırsızlayanlar, bir tarafta da 70 bin TL. ücreti hazinemize ağır gelir duygusu ile reddedenler… Allah, dürüst insanların işini rast getirsin, böyle hileli yollarla hazinemizi soyan ve hırsızlayanları kahr-ı gazabına uğratsın (Âmin). İşbu anı, Elbistanın Sesi Gazetesi Sohbet köşe yazımda yayınlandı. Tarih 2001'in sonları. Türk toplumu; “Bizi üzen, bizi kahreden; hortumcuların, bu silahsız şehir eşkıyalarının malvarlığına el konulup, hırsızladıkları, bir nevi gaspettikleri parayı bugünkü hükümetin (yani Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN kabinesinin) tahsil cihetine ciddi olarak gitmesini israrla istemektedir. Zira, CAKCAKLAR BİZİ TATMİN ETMİYOR. Çünkü, geçmiş yöneticilerin yıllarca üfledikleri CAKCAK ifadeleri bizi bu duruma getirdi. Bunun sebebini bir açıklayan olsa” diye konuşuyorlar.” Diye yazmıştım. Şimdi tarih 2004 yılının Nisan 2'si. Evet, bu konudaki ümidim gerçek oldu. Hırsız ve hortumcular hakkında çıkartılan yasa yürürlüğe girdi. Katrilyonlara varan alacakların tahsiline başlandı. Bu durumdan Türk Milleti son derece memnun. Topluca; “bu hükümetten Allah razı olsun” diye dua etmektedirler.


 

Elbistanın Sesi Yayınları
- 2 -

GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan