Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç ve Çaycının Çay Bardakları

 

    


Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç ve Çaycının Çay Bardakları
İlginç olay, 1943 yılında, İstanbul'un meşhur “KÜLLÜK KIRAATHANESİ'nde yaşanır.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi karşısında (Beyazıt semti) bir kahvehane var. Adı “KÜLLÜK KIRAATHANESİ”. Bu yerin müşterileri daha çok yüksek düzey, yani belli şahsiyetlerdir.
Bir gün, Şair_Yazar Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Kabaklı, Gazeteci Yazar Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu, Prof Dr. Sadi Irmak, Prof. Dr. Nihat Erim ve daha böyle değerli bir bu kadar zatımuhteremlere; o zaman Prof. Dr. Olan, daha sonra üstün meziyet ve maharetlerindendir ki Ord. Prof. lüğe yükselen Elbistanlı Mükrimin Halil Yinanç, öğrencilerine sınıfta ders verir gibi Hazreti Ali'nin (R.A.); Hayber Kalesi fethindeki kahramanlıklarını, cesaretini, İslam Dini uğruna müşriklerle nasıl çarpıştığını anlatırken; “Kılıncını şöyle kaldırdı” dediği anda kolunu arkaya doğru açtığının saniyesinde, arkadan gelmekte olan çaycının çay tabağına hızla değmesi ile dolu çaylar yere dökülür ve bardaklar da kırılır. O anda çaycı, kırılan bardakların kırıklarını toplamaya ve yeri temizlemeye yöneleceği anda, Sadi Irmak; “Oğlum, bırak, bırak, çayın dursun. Bardak kırıklarını da sonra toplarsın. Yeri de sonra temizlersin. Şu tatlı sohbetimize engel olma.” der.
Durum unutulmaz anılar içine girer. Halen yeri ve zamanı geldikçe konuşulup gülüşülür. Ruhları şâd olsun.
Kaynak; Emekli Öğretmen olup Kahramanmaraş'ta oturan merhum Mükrimin beyin amcazadesi Halil Yinanç, Elbistan M. Halil Lisesi Md.Baş Muavini Reşit İnanç ve AEL İşletme Müdürlüğü Muhasebe Şube Müdürü Ahmet Fethi İnanç.

Elbistanın Sesi Yayınları
- 2 -

GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan