İt Ölüsü Sürüyerek Kazanılan Para

 

    


İt Ölüsü Sürüyerek Kazanılan Para

“Yiyin, yiyin kardeşler yiyin, ben o parayı it ölüsü sürüyerek kazandım. Anam sütü gibi helâldır, yiyin…”
Yukarıdaki cümleler, dönemin en zenginlerinden Darende'li Hacı Mehmet Zaloğlu'na aittir. Yıl 1918'ler. İt ölüsü sürüyerek para kazanma olayı Kahramanmaraş'ta yaşanır, durum şöyle seyreder:
Hacı Ahmet ZALOĞLU ve kardeşi Hacı Mehmet ZALOĞLU Maraş'ta tüccardırlar. Meşhur TUZCU HAN kendilerine aittir. Olacak ya, birgün sabahleyin vardıklarında mağazalarının önünde bir it ölüsü. Hacı Ahmet Efendi, etraftakilere şöyle seslenir; “bu it ölüsünü sürüyüp çöpe atana bir sarı lira vereceğim. (Sarı lira altın).” Hiç ses yok. Ar ve diğer deyimle onur meselesi yaptıkları kendiliğinden anlaşılmaktadır. Kimse bu zengin ödüle talip olmaz. Temiz ve güzel elbise giyinmeye özen gösteren, o gün kürkünü de giyen Hacı Ahmet Efendinin önüne dikilen kardeşi Hacı Mehmet; “abi, bunlar bu it ölüsünü sürümeyi AR etmektedirler. Onur meselesi yapmaktadırlar. Baksana hiç gelen olmadı. Atalarımızın; “AR EDEN KÂR ETMEZ” sözünü ya duymamışlar, ya da bu altından daha kıymetli söze uymamaktadırlar. Bu işe ben talibim.” der. Bir çuval alır. Köpeğin başından geçirip gövdesine doğru çektiği gibi sürüyüp arkadaki çöplüğe atıp geldikten sonra; “ver sarı lirayı” der.
Oğlu İsmail'i çağırır. “Şu parayı al. Handa çalışan hamallar başta, tüm dükkân komşularımıza bugün öğle yemeği ziyafeti çek.” Talimatı verir. Emir yerine gelmiş, yemek faslı başlamıştır. O anda lokantaya giren Hacı Mehmet ZALOĞLU, topluca yemek yiyen dostlarına şöyle seslenir: “Yiyin, yiyin kardeşler yiyin. Ben bu yemeğin parasını it ölüsü sürüyerek kazandım. Helâldır, yiyin.”
Bu ibret verici olay anılar içine girmiş, o yıllardan beri unutulmamış, yeri ve zamanı geldiğinde söz edilip gülüşülmeye devam edilmektedir.
Kaynak; İsmail ZALOĞLU babasının bu esprili anısını, halen Adana'da Avukat Mehmet ZALOĞLU'nun eşi Saliha ZALOĞLU hanımefendiye anlatmıştır. Sayın Saliha Hanımefendi ve eşi Avukat sayın Mehmet Zaloğlu çifti de; kitabıma konulmak üzere internet kanalı ile bana göndermişlerdir.
Not; Gençler; yukarıdaki kıssayı tekrar tekrar okuyup kritiğini yapınız. ZALOĞLU ki, 1939'da lordluğunu ilan eden bir zengindir. “AR EDEN KÂR ETMEZ” ata sözünü kulağına küpe yapmış olmalı ki, Hacı Mehmet ZALOĞLU, bir sarı liraya köpek ölüsü sürümeyi mübah saymış ve abisinden aldığı paraya da, anne ve babasının hayrına şahıslara ziyafet çekmiştir. Sizler de bu olaydan ibret alıp, kâr etmeye gayret ediniz. “AR EDEN KÂR ETMEZ” ata sözünü hatırınızdan çıkartmayınız. Bizden hatırlatması.
 

Elbistanın Sesi Yayınları
- 2 -

GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan