ANA SAYFA
     UN SANDIĞI

 

  Un Sandığı

Hakkında Ne Dediler ?

  Un sandığ - 1

  Un sandığ - 2

  Un sandığ - 3

  Kitabı Nasıl Alırım?

     MEHMET GÖÇER

 

  Hayatı

  Yaptıkları

  Eshab-ı Kehf Hakkında

Yaptığı çalışmalar

 

     LİNKLER

 

  www.elbistaninsesi.com

 

  www.yediuyurlar.com

 

   ZİYARETÇİ DEFTERİ

  OKU           YAZ

     SAYAC

     İLETİŞİM

    SİTE DESIGN BY

Mevlüt Köşker

 

    YAYINEVİ

Elbistanın Sesi Yayınları
GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan

GATA'da, Üsteğmen Dr. Savaş Bey'e Mini İmtihan

GATA'yı başarı ile bitiren ve ihtisasa hazırlanan Elbistanlı Gencin ayaküstü ilginç mini imtihan olayı şöyle seyreder:

Yıl 2000. Ay, Mart. Kısa adı GATA olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde, Prof. Dr. Mehmet Ali Yinanç, Radyoloji Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanıdır. Elbistan'dan Emekli Öğretmen merhum Mehmet Yinanç'ın oğlu olan bu zatımuhterem GATA'da okuyan Elbistan'lı öğrencileri gördüğünde özel ilgilenir, kimin evladı olduğunu ve bir sorunu olup olmadığını sorar. Bu durum değerli bir şahsiyet olduğunun bir göstergesidir tabiî, Mehmet Ali Yinanç'ın.. O, orada dursun, biz gelelim, Savaş Üsteğmen'in mini imtihan konusuna.

Elbistan'dan merhum Yener Karakoç'un oğlu Savaş Karakoç, GATA'da okumuş, başarı ile mezun olmuş, Üsteğmen rütbesini takmış, ihtisas için hazırlanmaktadır. Olacak ya, bu sırada, büyüğü ve de hocası Mehmet Ali Bey rastlar ve ihtisas hazırlığında olduğunu zaten bildiği öğrencisi Savaş Karakoç'un sırtını sıvazlar, oturduğu masada öteki sandalyaya oturur.

Öğrencisi Savaş Karakoç Üsteğmen'i; İhtisas imtihanına hazırlanmakta olduğunu yakından bilen muhterem Hocası Mehmet Ali Bey, mini bir imtihandan geçirmek ister. Bir safra kesesi resmi, safra kesesine  giden bir de yol masadaki kâğıda çizdikten sonra, Savaş'ın önüne koyup sorar; “İyice gözden geçir. Hafızanı yokla. Bu çizdiğim şekil neyi canlandırıyor? Ne anlama geliyor?.”

Kâğıda çizilen çizgileri gözden geçiren ve de gönlü Elbistan aşkıyla yanan Savaş Üsteğmen, şekli evirip, çevirdikten sonra muhterem hocasının sorusunu şöyle cevaplandırır; “- Şu kısım Gariplik semti, şu yol da Belediye-Jandarma arasından Atatürk Anıtına giden yol” cevabını vermesi ile gözleri parlayan  Mehmet Ali Yinanç Hoca'nın bir kahkahası ile durum noktalanır.

Kaynak; Dr. Savaş Üsteğmen'den, bir sohbette bizzat dinledim.

Not; Bir yazar olarak Savaş Üsteğmeni tebrik ediyorum. Neden mi? dediniz. Doğduğu yer olan Anayurdu Elbistan aşkıyla yoğrulmuş da ondan. Her gencin ve herkesin memleketini böyle sevmesi lazım. Hatırlatmak istedim.