ANA SAYFA
     UN SANDIĞI

 

  Un Sandığı

Hakkında Ne Dediler ?

  Un sandığ - 1

  Un sandığ - 2

  Un sandığ - 3

  Kitabı Nasıl Alırım?

     MEHMET GÖÇER

 

  Hayatı

  Yaptıkları

  Eshab-ı Kehf Hakkında

Yaptığı çalışmalar

 

     LİNKLER

 

  www.elbistaninsesi.com

 

  www.yediuyurlar.com

 

   ZİYARETÇİ DEFTERİ

  OKU           YAZ

     SAYAC

     İLETİŞİM

    SİTE DESIGN BY

Mevlüt Köşker

 

    YAYINEVİ

Elbistanın Sesi Yayınları
GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan

Çığ Altında Kalan Sahibinin Yerini Bildiren Köpek

Başlıktaki ifadeleri okuyunca, “Bu da olacak iş mi?” diyenler olabilir. Ve gerçekten de ender ve inanılması güç bir olay. Ama gerçek.. Erzurum ili Şenkaya (Örtülü) ilçesi Gaziler (Bardız) nahiyesi Oyuktaş köyü Kuzeyçayırı mevkiinde yaşanan ilginç olay,  şöyle seyreder:

Yıl 1946. Mevsim kış. O gün  çok da kar yağmıştır. Kör Reşit Ağanın torunu namı ile anılan İbrahim Şimşek tavşan avına çıkmıştır. Yürüdüğü yer derin bir uçurumun tepe kısmı ve iyi de bayırdır. Av köpeği değil ama sirk terbiyesi görmüş gibi anlayışlı Kangal köpeği de geriden peşini takip etmektedir.

Bir anda önünden kalkan tavşan'a ateş etmesiyle ses dalgasının yankısı sonucu yürümekte olduğu yerden çığ uçar. İkiye bölünen çığın ön kesimi aşağıya doğru yürüyedursun, İbrahim Şimşek yukarıdaki çığın altında kalır.

Giydiği kürk, av çantası, eldiven v.s. vücudunun tam sıkışmasına mani olmuş, biraz da silkinince yuvamsı bir yer oluşmuş, ölümle burun buruna kendisini beklemeye bırakmıştır. Zaten yapacağı bir şey de yok. Durum, yoğun bir gürültüyle meydana geldiği için hemen görülmüş, köylü kazma-kürek v.s. ile olay yerine koşmuş, aşağı bölümdeki çığ altında kaldığını sanarak kurtarma çalışmalarına  başlamışlardır.

Çığzede İbrahim'in eşi  Seher hanımın evine gelen komşu kadınları; Behiye  ve Hacer Yalçın, Gülfan Öztürk, Gülbeyaz Koç ve daha birçok komşu kadınları odayı doldurmuş, ağıt feryat eden Seher Teyzeyi "inşallah kurtulur" diye teselliye çalışmaktadırlar. Seher hanım feryatta haklı, çünkü, çığ altında kalan bir kişinin sağ kalması mucize…

Diğer taraftan; İsmail, Zekeriya ve Veysel Yalçın, Dayısı Rüstem Kuru, İrfan, Ahmet ve Hüseyin Öztürk ve daha eli kürek tutan çok sayıda köy erkekleri alt bölümdeki çığ yığınında ceset aramaya başlamışlardır. Ta ki kuşluk vakti başlayan bu çalışma gün aşımına yakın zamana kadar tam 9 saat devam eder. Ümit kesilir. Karanlıkta da çalışılamayacağı için yarın gelip yeniden çalışmaya başlamakta ittifak ettikleri sırada, Karabaş'ı çağırırlar. Ne mümkün. Karabaş oraya mıhlanmış sürekli havlamakta, çeşitli sesler çıkartmakta, âdeta; “Buraya geliniz” dercesine mücadele etmektedir.

İçlerinden birisi; “İt ve At insanoğlunun en samimi dostudur. Karabaş çağrımızı da reddediyor, yerinden oynamayıp sürekli havlıyor, ön ayakları ile de kar'ı tırmaladığı görülüyor. Gidip bir bakalım” der. İttifakla teklif kabul görür. Birlikte Karabaşın yanına varırlar. Bir de ne görsünler kar'ı tırmalaya tırmalaya âdeta bir tünel kazmış, içeriye doğru hava alacak kadar bir de delik delmiş. Yıldırım hızı ile çalışmaya başlarlar ve biraz sonra donmak üzere olan yiğide ulaşıp kurtarırlar. Ancak konuşamamaktadır. Nefes alıp verdiği sevindirici. Donma yönünden hayati tehlike var. Hemen eve getirip ahırda yığılı koyun gübresinin içine gömerler. İki saat kadar sonra çığ zede İbrahim Şimşek gözlerini açar, normal hayata dönüp konuşmaya başlar.    

     60 yıl önce yaşanan bu durum yeri geldiğinde halen söz  edilip konuşulmaktadır. Ruhları şâd olsun.

Kaynak; o tarihte 7 yaşında olan, bilhassa annesinin ağlayışını, komşu kadınlarının da teselli edişini, daha sonra da babasının kurtulması ile düğün-bayram havası yaşadıklarını hatırlayan oğlu Emekli Bşçvş. İhsan Şimşek.

Not: Gençler, Gençler!..  Dikkat ediniz. Siz de avlanmaya gidebilirsiniz. Öyle bir uçurumdan geçerken sakın ola uç tarafa yaklaşmayınız. Çünkü çığ öyle bir yerde meydana gelir. Buna rağmen, takdir tedbiri her zaman bozduğu için, Allah korusun, gerek böyle bir çığ tehlikesi ile, gerekse dağda-yolda soğuktan donma tehlikesi ile karşılaşıldığında böyle bir donmak üzere olan kişi için de nasıl ısıtıp hayata döndüreceğinizi de hafızanızda tutunuz. At ve it'in de gerçekten insanın samimi dostu olduğunu da unutmayınız.