ANA SAYFA
     UN SANDIĞI

 

  Un Sandığı

Hakkında Ne Dediler ?

  Un sandığ - 1

  Un sandığ - 2

  Un sandığ - 3

  Kitabı Nasıl Alırım?

     MEHMET GÖÇER

 

  Hayatı

  Yaptıkları

  Eshab-ı Kehf Hakkında

Yaptığı çalışmalar

 

     LİNKLER

 

  www.elbistaninsesi.com

 

  www.yediuyurlar.com

 

   ZİYARETÇİ DEFTERİ

  OKU           YAZ

     SAYAC

     İLETİŞİM

    SİTE DESIGN BY

Mevlüt Köşker

 

    YAYINEVİ

Elbistanın Sesi Yayınları
GÖÇER OFSET
Tel.: 0.344- 415 40 40
415 40 41 - 415 03 08
0 542 237 05 19
Her hakkı mahfuzdur.
İzin alınmadan iktibas edilemez.
www.elbistaninsesi.com
gazete@elbistaninsesi.com
Dulkadiroğlu Cad.Melek Sk. No:4
Elbistan

Fecî Bir Trafik Kazası, Kaza içinde Bir Sır Perdesi

“Trafik kazasını anladık da, kaza içinde bir sır perdesi de ne demek?” diyenler olacaktır elbette. Dünyada böyle ilginç, düşündürücü ender hadiseler olmuyor değil..Eşine az rastlanacağını sandığım olay şöyle seyreder:        

Tarih 30 Ekim 2002. Feci trafik kazasının olduğu yer Göksun ilçesi ile Kanlıkavak kasabası arası. Bu kaza oladursun, biz gelelim, sır perdesi denilebilecek bölüme:

Elbistan'ın Âlembey köyünden Fahri Firikçi, Göksun ilçe merkezinde kayın biraderi, aynı zamanda A Termik Santralı Şantiye Şefi Makine Müh. Özaydın Korkmaz'ın düğününe gitmek üzere yola çıkmıştır. Kanlıkavak kasabasını 2 km. geçtiği an önünde bir trafik kazası belirir. Bir de ne görsün; her taraf toz duman. 5-6 yaralı. Savrulmuş cesetler. Yol kan gölü âdeta. Korkunç bir manzara. Oto içine sıkışmış bir kadın; “Beni kurtarın” diye feryat ediyor. Park eden otolardan inenler ve az sonra gelen Jandarma ve Polis Trafik ekibi  başta kabarık bir kalabalık oluşur. Ama herkes ne yapacağını halen bilememenin şaşkınlığı içinde. Fahri, bu ve benzeri dalda yurt içi ve yurdışı eğitimden aldığı bilgi ve tecrübesine dayanarak Polisin elindeki telsizi nazik bir şekilde ikna ederek ister. Derhal Elbistan-Afşin kurumlarından hidrolikli pres  ve Maden İş Sendikasından ambulans v.s. talep eder.

Fahri, yaralıların şahdamarlarını yoklar, 2'sinin öldüğünü anlar. Ölüleri Göksun D. Hastanesi morguna, yaralıları da Kahramanmaraş D. Hastanesine gönderilmesini sağladıktan sonra, sıra otoda sıkıştığı için feryat eden kadına gelir. Hidrolikli pres gelinceye kadar ölme tehlikesi bulunan kadının kurtarılması işine, Polis ve Jandarma ekibi arkadaşların da tecrübesine ilaveten kendisinin de bu dalda eğitimi rol oynar. Bayanı yarım saat çalışma sonucu dışarı çıkartmayı başarırlar. Telsizle istediği ambulans da gelmiştir. Derhal bu yaralıyı da Kahramanmaraş D. Hastanesine gönderirler. O anda akşam karanlığı çökmüş fakat ışıklandırma çok iyi olduğundan kurtarma işi aksamamıştır. Göksun Belediyesinin yangın ekibi, kan gölüne dönen yolu yıkayıp olay yerinden ayrılırlar. 

Olayın sır perdesi o anda yaşanır. Oto içinden yarım saat uğraş vererek sıkıştığı yerden çıkartılan bayan; Fahri Firikçi'nin kız kardeşi Şehnaz Yalavaç (Firik). Kahramanmaraş'tan gelirlerken; otoları yola ters giren traktör ile çarpışma sonucu bu kaza olmuştur. Ağır yaralı olarak Kahramanmaraş D. Hastanesine gönderilen öz yeğenleri; Sefa (12), Songül 16, Aynur ((17) ve Buğra Yalavaç'tır, (3)..Bu sır perdesinin sayfasını çevirip sadede gelelim:

Fahri Firikçi, bu üzücü olayın şokunu ister istemez atıp, otosuna binerek Göksun'a hareket edip düğün merasimine katılır. Düğün şenliği devam etmektedir. Saat 22.00. Bir yakınından telefon; hal hatır sorduktan sonra; “Kanlı kavak civarında bir trafik kazası olmuş, haberin var mı?” sorusuna; O, olayın üzerine geldiğini, ikisinin öldüğünü, onları Göksun D. Hastanesi morguna, diğer yaralıları ise İl D. Hastanesine bizzat gönderdiğini ve olayda  âcil ekip olarak başrol oynadığını söyler. “İçlerinde hiç tanıdığın var mıydı?” Sorusuna; “Hayır, hepsi yabancı idi” cevabının verir. Yakini olan kişi de biraz ferahlayıp telefonu kapatır. Daha sonra, Fahri'nin cep telefonu sık sık aranmaya başlar. Yukarıdaki gibi; ölenler de, yaralılar da yabancıydı cevabını verip kapatır.

Bu aramalardan yarım saat kadar sonra, Göksun D. Hastanesi doktorlarından Ökkeş Kepek ile Fahri'nin kayın biraderi Avukat Muhammed Korkmaz  yanına gelip, koltuğuna girerek; “biraz aşağıya inip hava alalım” derler. Şok yaşamaması için dolaylı ve anlamlı sözlerden ve sohbetten sonra, Kanlı Kavak yakınındaki trafik kazasında ölenlerin ad ve soyadlarını açıklarlar. “Sabırdan başka ilacın yoktur. Sizlere sağlık, ölenlere rahmet” dileğinde bulunduktan sonra, otolarına alıp Elbistan'a getirirler.

Bu kazadan, Fahri'nin kız kardeşi Şehnaz ile traktöre çarparak meydana gelen kazanın şoförü Salih Yalavaç kurtulmuş,  adları geçen 4 can Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Sır konusuna gelince, Fahri Firikçi, o faciada, kız kardeşini ve yeğenlerini tanısaydı, şoka girebilir, kalp krizi veya beyin kanamasından ölebilirdi. Beraber büyüdüğü kız kardeşini, evlerinin de yakın olması dolayısı ile cıvıl cıvıl  her gün bağrına basarak büyüttüğü yeğenlerini o anda tanımaması, apaçık bir sır perdesinin oluştuğunu sergilese gerek diye düşünüyorum. Tabiî ki; sayın okurlarım  olayın kritiğini ve yorumunu daha iyi yaparlar ve yapacaktırlar da.. Tüm din kardeşlerimizin başına Allah böyle kaza ve belâ vermesin. Âmin. Ölenlere rahmet, kalanlarına başsağlığı dileğimizi yineliyoruz.